گام چهارم

سرمایه گذاری

سرمایه گذاری کاریست که شما را به استقلال مالی و زمانی می رساند . سرمایه گذاری بتعث می شود که شما درامد انفعالی داشته باشید و دیگر پولتان برای شما پول تولید کند .

انواع درامد ها رابشناسید

۱-درآمد خطی یا کارمزد

این درآمد در قبال کاری که انجام میشود به دست می آید.یعنی برای ایجاد آن لازم است ابتدا کار کنیم و بعد در ازای آن پول بگیریم.به این دلیل به آن درآمد خطی میگویند چون تا زمانی برقرار است که کار مورد نظر در حال انجام شدن باشد.

۲-درآمد ارزش افزوده

زمانی که یک نفر یک دارایی را خریداری میکند و آن را به قیمت بالاتر میفروشد، به پول حاصل از اختلاف قیمت خرید و قیمت فروش، درآمد ارزش افزوده میگویند.

۳-درآمد انفعالی

درآمد انفعالی درآمدی است که برای تولید آن لازم به کار کردن و زمان گذاشتن نیست.درآمد حاصل از اجاره ملک، سود سهام و سرمایه گذاری ها از این نوع است.

به طور ساده، کسی کاری را یک بار انجام میدهد و از آن به بعد درآمدی را به خاطر آن کسب میکند.به این درآمد، درآمد انفعالی میگویند.

اهمیت درآمد انفعالی چیست؟

داشتن درآمد انفعالی برای داشتن آزادی زمانی کاملا لازم است.به یک دلیل واضح! کسی که درآمد انفعالی دارد دیگر برای به دست آوردن پول نیازی به کار کردن ندارد، پس یعنی برای به دست آوردن پول نیازی به خرج کردن زمان خودش ندارد.به این ترتیب آزادی زمانی برای او ممکن میشود.به همین دلیل ایجاد این نوع منبع درآمد برای همه توجیه دارد.

شاید شما به کاری که الان انجام میدهید علاقه داشته باشید و از آن لذت ببرید که خیلی خوب است، ولی خب داشتن یک منبع درآمد جدید هم ضرری ندارد! اما خیلی ها هستند که کاری که الان انجام میدهند را صرفا برای کسب درآمد انجام میدهند و علاقه ای به خود آن کار ندارند.در صورت داشتن درآمد انفعالی میتوانند از آن کار بیرون بیایند و به دنبال علاقه هایشان بروند.

برای این که بتوانید اهمیت درآمد انفعالی را بهتر درک کنید، تصور کنید ماهیانه مبلغ ۱ میلیون تومان به صورت ثابت به حساب شما واریز میشود.این مبلغ تحت هر شرایطی به شما داده میشود و برای آن لازم نیست کاری انجام دهید.خب حالا زندگی شما چقدر متفاوت شده است؟ چه کارهایی را انجام میدهید که دوست داشتید انجام دهید ولی به دلیل نداشتن زمان از انجام آنها بی نصیب مانده بودید؟ چه کارهایی را دیگر انجام نمیدهید؟ یک سری از قسط ها و بدهی ها را به راحتی میتوان پرداخت کرد.مهمتر از همه این که چقدر آرامش ذهنی برایتان فراهم میشود؟

پس میبینیم که داشتن درآمد انفعالی، تاثیر بسیاری در زندگی افراد میگذارد.در این مثال میزان درآمد ماهانه ۱ میلیون تومان بود که مبلغ بزرگی هم نیست.

درامد انفعالی شما میتواند از محل اجاره املاک باشد . اجاره املاک یکی از بهترین منابع درامد انغالی می باشید که البته باید توجه داشت بازدهی آن نسبت به سرمایه ای که در حال حاضر باید خرج کنید طولانی مدت است . یعنی مدت زمان زیادی طول می کشد تا بتوانید اصل سرمایه اولیه را بازگردانید . اما دقت کنید که املاک برای شما اعتبار می آورد . خیلی از ثروتمندان جهان صاحبان املاک هستند .

سرمایه شما می تواند تبدیل به یک کارخانه با ۳ شیفت کاری مستمر باشد و برای شما تولید پول کند . دقت کنید موارد دیگری هم هستند که می توانند به عنوان درامد غیر فعال باشند مانند تولید یک برنامه موبایلی ولی دائمی نیستند .

امیدوارم از این مطلب لذت برده باشید

پست را لایک کنید و نظرخودتان را پایین پست به صورت کامنت بنویسید .

دوست شما امیرشهابی کیا