گام دوم

گام دوم

شروع کسب وکار یا تغییرکسب وکار

دراین فصل به نحوه شروع کسب وکاربرای افرادی که به دنبال شغلی هستند و یا تغییرواصلاح کسب کار می پردازیم.

آیا تا به حال فکرکرده اید چه شغلی مناسب شما است؟

چه شغلی درآمد بیشتری دارد؟   

چه شغلی راحت تر است؟

آینده شغل فعلی من چیست ؟

از کجا شروع کنیم ؟

چه شغلی سرمایه کمتری می خواهد ؟

چه شغلی ریسک کمتری دارد؟

چه شغلی زودتر جواب میدهد؟

بزودی پاسخ همه سوال هایتان را متوجه میشوید.

شما درحال حاضرشاغل و یا جویای  کار هستید .

می خواهیم به صورت مفصل وکاربردی ، درمورد هردوقشر شاغل و جویای کار توضیح دهیم.

روی سخن با کسانی هست که درحال حاضرشاغل هستند . این افراد یا کارمند هستند و یا مدیرکسب وکار.

گروه اول کارمندها هستند به طورمیانگین حقوق کارمندان دراین است بین ۲ تا۵ میلیوت تومان می باشد.

شاغل :۱. کارمند  ۲. کارفرما

جویای شغل شامل: ۱. بامهارت   ۲.بدون مهارت

آیا به نظرشما این حقوق کفاف زندگی در تهران یا سایر کلان شهرها را می دهد .قصد ندارم وارد اعداد وارقام آماری بشوم و هزینه های زندگی درحال حاضر درسال ۹۸را بیان کنیم ولی فقط می گویم این حقوق جوابگوی یک زندگی به معنای واقعی نیست مدیریت حقوق شما ۲میلیون باشد یا ۵میلیون خیلی فرق ندارد. چرا که وقتی حقوق شما ۵میلیون است فقط نسبت به کسی که حقوق ۲میلیونی درد فقط تفاوت هایی اندک درتعداد دفعات گوشت خوردن درماه ،تعداد خرید لباس درسال دارید و این حقوق هم نمی تواند برای شما کسب ثروت و استقلال مالی داشته باشد .چاره چیست؟ هیچ کس ازکارمندی به جایی نمی رسد .شما وقتی به موفقیت می رسیدکه کارفرمای خودتان باشید.

شما وقتی کارفرمای خودتان باشید بیش ترین بازده از تلاش خود را  می توانید داشته باشید ولی وقتی کارمند هستید هرچقدر تلاش کنید ثمره تلاش شما عاید مدیر و رئیس سازمان شما میشود. راه حل چیست؟ از همین حالا باید به فکر استقلال مالی درآمدی خود باشید. اگر فکرمی کنید افزایش حقوق می تواند تاثیری درزندگی شما داشته باشد سخت دراشتباه هستید .همیشه افزایش حقوق به پای قیمت های بازار نمی رسد .توصیه من به شما دوست عزیزاین است که از همین حالا به فکر شروع کسب وکار باشید. روحیه کارمندی خودرا آرام آرام تبدیل به روحیه کارفرمایی تبدیل کنید. روحیه کارفرمایی درهمه انسان ها وجود دارد ولی باید از حالت بالقوه به حالت به الفعل درآیدکه لازمه آن داشتن اطلاعات وتخصص است .

برای ترک کارفعلی خود به هیچ وجه عجله نکنید خصوصاً اگر فردی متاهل هستید. زندگی  متأهلی نیازبه درآمد دارد.      

اگرجایگاه کارمندی جایگاهی است که  در طول مدت ۳تا ۵ سال می تواند شما را به هدفتان برساند یا حداقل ۹۰ درصد به هدفشان نزدیک کند می تواند انتخاب خوبی باشد.

اما نکته این است که درباید با خودتان به طوری بی رحمانه صادق باشید. آیا واقعاً ۳ تا ۵ سال آینده با شغل کارمندی خود به استقلال مالی رسیده اید؟

برای پاسخ به این سوال و اینکه دچارتوهم نشوید به همکاران خود نگاه کنید جایگاه آنها پس از ۳ تا ۵ سال کارکردن چه جایگاهی دارد؟

وضعیت حال حاضر همکاران شما با حداقل ۳ تا ۵ سال سابقه کار چگونه است؟ وضعیت فعلی آنها آینده همین است.

چه زمانی وقت ترک کارمندی برای همیشه هست؟ به یاد داشته باشید من هیچ گاه نمی گویم به یک باره شغل خود را رها کنید و وارد بازار کار شوید درآنجا برای هیچ کس فرش قرمز پهن نکرده اند. ابتدا درکنار شغل کارمندی خود شغلی را انتخاب کنید و شروع به انجام آن کنید. شما برای شروع دو راه پیش رو دا رید یا شغلی جدید ومناسب با  تقاضای جامعه را شروع کنید یا شغلی هماهنگ با هرمهارت و هر تخصصی دارید چه بهتر که تخصص و مهارت شما نیاز  حال حاضر بازار هم باشد. به یاد دا شته باشید نگاه من به ایجاد شغل برای کارمندان صرفاً کمک خرج درکنار حقوق کارمندی نیست. هدف ما رسیدن به نقطه ای است که بگویید ای کاش خیلی زودتر از این ها کارمندی را رها و مدیر کسب و کار خودم می شدم . شاید با خود بگویید به هرحال مملکت نیاز  به کارمند هم دارد و بازار پتانسیل این را ندارد که همه کارمندان کارفرما شود. این مثال بیشتر این است که بگویید بازار گنجایش این همه دانشجو و فارغ التحصیل را ندارد. قرار نیست همه ی آنها کارمند شوند وقرار هم نیست همه به انها کارفرما باشند. عده ای کارمند می شوند و عده ای مدیر کسب و کار خودشان نگران نباشید خداوند برای همه انسان های کره زمین رزق و روزی پیش بینی کرده است . مثال خیلی ساده وقتی وارد یک خیابان یا پاساژ می شوید. همه مغازها ی آن حیطه یک جنس مانند موبایل ،کامپیوتر ، پوشاک دارند برای همه آنها  روزی مقدر شده است وبه هرکدام رزق و روزی به اندازه لیاقت خود داده می شود. به یاد داشته باشید خداوند  به اندازه خواسته ها به ما نعمت و پول  نمی دهد خداوند به اندازه لیاقت شما به شما ثروت می دهد.

شاید شما خواسته بزرگی داشته باشید ولی کاری که انجام می دهید کار بی ربطی است . این لیاقت شما است و خداوند به اندازه کاری که انجام می دهید به شما ثروت می دهد به همین جهت باید تلاش باخواسته شما دریک راستا باشد خواسته ای بزرگ تلاشی مستمر می طلبد و خواسته های کوچک تلاشی  کوچک ا ین یک قانون شده است.

اگر بتوانید مهارتی که درحال حاضر دارید را برای کسب درامد رشد دهید و یا به سمت نیاز بازار نزدیک تر کنید زمان و  هزینه کمتری پرداخته اید، اگر انجام این کار مقدور نیست و مهارت شما نیازبازار حال حاضر نیست باید تغییرکنید و کسب و کار جدیدی را یاد بگیرید. از تغییرات نترسید وقتی آینده شغلی و مالی خود را در ذهنتان ترسیم کنید ترس در شما کمرنگ و نورامید بزرگتر میشود. از تغییرات نترسید یکی از خصوصیات افراد موفق و برنده این است که با تغییرات همراه هستند. فکر می کنید دلیل انقراض دایناسورها چیست ؟ خو نکردن با تغییرات جدید چه بخواهید چه نخواهید باید با تغییرات همسو شوید. تغییرات مانند یک غلطک صد تنی می باشد به ارامی حرکت می کند ولی هرچه در مقابلش باشد  را له می کند . به جای مقابله با تغییرات با انها همراه شوید. قبول دارم تغییر کار ساده ای نیست و این مهارت شماست که آن را ساده و خرد کنید تا قابل انجام شود با تغییرات دوست باشید.