کمال گرایی چیست و چگونه مقدمات شکست در کسب و کار را فراهم می کند؟

بسیاری از افراد اعم از دانش آموز، دانشجو، کارمند، کارگر، ورزشکار و … همواره به دنبال برتری و درخشیدن در شغل و حرفه خود هستند؛ همین موضوع دلیل خوبی برای این موضوع است که بیشتر آنها کمال گرایی را در عمل نشان می دهند. همه ما این شاخصه رفتاری را از کودکی آموخته و با آن خو گرفته ایم. اما کمال گرایی چیست؟ نقش کمال گرایی در موفقیت چگونه است؟ و چگونه می تواند موجب شکست شود؟ پاسخ به این سوالات را در ادامه مقاله می توانید پیدا کنید. با ما همراه باشید.

کمال گرایی چیست؟

کمال گرایی (Perfectionism) یکی از ویگی های شخصیتی است که طی آن فرد در تلاش است تا عملکرد خود را به بهترین وجه انجام و آن را بدون هیچ عیب و نقصی ارائه دهد. نحوه محاسبه میزان موفقیت کمال گرایان مشابه نیست.

مثلاً برای یک فرد تعداد دستاوردها ملاک قرار می گیرد و برای فرد دیگر میزان تحسین اطرافیان مهم است.

انواع کمال گرایی

تقویت این شاخصه رفتاری را می توان به دو حس تلاش و پشتکار و سخت کوشی و همچنین ترس از ارزیابی و انتقادات دیگران نسبت داد. همین موضوع موجب شده تا افراد دارای رفتار کمال گرایی، ویژگی های مشابهی نداشته باشند. به عبارتی روان شناسان برای این شاخصه رفتاری دو بعد را در نظر گرفته اند که هر یک به ویژگی های مشخصی ختم می شود. وجود تلاش ها یا نگرانی های کمال گرایانه، تعیین کننده این ویژگی ها است.

کمال گرایی مثبت

بسیاری از دانشمندان (از جمله نیوتون، کوپرنیک و …)، ورزشکاران جهانی، هنرمندان و سایر نوابغ در این دسته از کمال گرایان جای می گیرند. در رابطه با افرادی که تلاش ها بر نگرانی های آنها غلبه دارد (کمال گرایی مثبت)، ویژگی های زیر قابل مشاهده خواهد بود:

***

  • موفقیت در کسب و کار یا تحصیل
  • داشتن عزت نفس و خودباوری
  • روابط اجتماعی قوی و …

کمال گرایی منفی

در شرایط عکس (غلبه نگرانی ها بر تلاش)، مواردی از قبیل استرس و اضطراب، افسردگی، گوشه گیری، بی اشتهایی و نامیدی در فرد شکل می گیرد. این رفتارها در صورت بی توجهی حاد شده و ممکن است به خودکشی بیانجامد. به این موارد کمال گرایی منفی یا افراطی گفته می شود. این حالت به عنوان یک مانع برای موفقیت در کسب و کارها محسوب می شود و باید در اسرع وقت مورد شناسایی و مدیریت قرار بگیرد.

راه های شناسایی کمال گرایی منفی

تلاش بیش از اندازه

در کمال گرایی افراطی، شخص همانند یک ماشین یا ربات به سختی کار می کند؛ به نحوی که دچار خستگی و رنج مفرط می شود. این در حالیست که بسیاری از تلاش های صورت گرفته بیهوده است و ضرورتی ندارد. اما در کمال گرایی مثبت، شخص به دنبال انجام کار بیشتر با تلاش کمتر است و تنها به میزان موفقیت خود فعالیت می کند.

بی علاقگی به انتقاد کردن

افراد مبتلا به کمال گرایی منفی، علاقه ای به شنیدن انتقاد از دیگران خصوصاً رقبای خود ندارند. این در حالی است که به شدت اطرافیان را نقد کرده و حتی از شکست آنها احساس رضایت می کنند. قبول نظرات دیگران برای این گونه افراد آزاردهنده و دشوار است؛ از این رو در مقابل آنها حالت دفاعی به خود می گیرند.

ترس از شکست

این افراد نسبت به شروع هر کاری ترس و واهمه دارند؛ به همین دلیل دائم امروز و فردا کرده و آن را به روزهای بعد موکول می کنند. این ترس معمولا از این احساس که آیا کار بدون عیب و نقص انجام می شود یا خیر، نشأت می گیرد. اما باید توجه داشت که خلق یک کسب و کار نیازمند شروع، تلاش و پشتکار است و توقف هیچ کمکی به فرد نمی کند. در بسیاری از موارد احساس ترس از شکست و ریسک کردن، اجازه شکوفایی استعدادها و دنبال کردن ایده های عالی و ناب را نمی دهد.  

یک صفحه حاوی نوشته را می توان ویرایش کرد؛ اما یک صفحه خالی را خیر. 

جودی پیکو

عذاب وجدان همیشگی

افراد دارای کمال گرایی مثبت، تا حد نیاز برای دستیابی به موفقیت تلاش می کنند و از انجام این کار حس شادی و رضایت دارند. این در حالیست که کمال گرایان منفی همواره گمان می کنند که برای رسیدن به هدف کم کاری هایی صورت گرفته و از این رو احساس گناه می کنند. عذاب وجدان و افکار منفی در صورت عدم کنترل زمینه ساز ایجاد استرس و افسردگی در فرد می شود.

نداشت قابلیت انعطاف و تغییر

یکی دیگر از خصوصیات کمال گرایان افراطی، نداشتن انعطاف برای تغییر در شرایط مختلف است. به عنوان مثال این افراد در صورت مواجه شدن با شکست احساس گناه کرده و به دلیل ناامیدی توانایی شروع دوباره را ندارند. این درحالیست که کمال گرایان مثبت، بلافاصله راه جدیدی طراحی کرده و با کسب تجربه از شکست قبل تاش خود را آغاز می کنند.

ترس از عدم تایید دیگران

یکی از ملاک های موفقیت برای کمال گرایان افراطی، میزان تایید اطرافیان است و خود را با این میزان می سنجند. به همین دلیل همواره یک احساس ترس در رابطه با عدم تایید آنها، همراه فرد است. این حس یک خطر برای موفقیت در کسب و کار است و مانع از بروز پیشروفت و خلاقیت می شود.

سعی کن خودت باشی و کار مورد علاقه ات را انجام دهی. افرادی که در در این باره اعتنا می کنند، بی اهمیت هستند و آنهایی که بااهمیت به نظر می رسند، اعتنا نمی کنند!!!  

دکتر زوس

شما هم نظر بدین

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون بابت نظر دهی.تا دقایقی دیگه منتشر میشه