چگونه پس انداز کنیم؟

در دنیای امروز شاید پس انداز و مدیریت کردن پول کاربسیارسختی به نظربرسد. به همین دلیل نیز افراد بسیارزیادی به دنبال روش درست ذخیره پول و اجرای ان هستند. دقت کنید اگر بتوانید یک روش درست را برای پس انداز خود مشخص کنید،خواهید توانست زودتر به هدفتان در زندگی برسید.

اگر می‌خواهید با حقوق اندک خود پس انداز قابل قبولی داشته باشید، درادامه مطلب با ما همراه باشید.

چطور می‌توانیم پس انداز داشته باشیم؟

برای این که بتوانید پس انداز قابل قبولی را برای روز مبادا کنار بگذارید تا دچار بحران‌های مالی نشوید، لازم است نکات بسیارزیادی را دراین زمینه رعایت کنید. درادامه نکاتی را بیان می‌کنیم که مسلما برای دستیابی به یک پس انداز مناسب کارساز خواهدبود.

پس انداز

مخارج خود را ثبت کنید

برای این که بتوانید یک پس انداز قابل قبول داشته باشید، لازم است قبل از هرکاری ابتدا مخارج خود را یادداشت کنید. این کار را بهتراست هرماه که حقوق می‌گیرید انجام دهید. دقت کنید منظور از ثبت مخارج تنها، مخارج بالا نیست بلکه حتی اگر تاکسی سوار می‌شوید، نیز آن را درنظربگیرید و یادداشت کنید.

برای ثبت مخارج ابتدا لازم است یک دسته بندی مناسب برای مخارج خود درنظربگیرید و هزینه‌های مربوط به هرماه را به خوبی درآن بگنجانید. البته امروزه با پیشرفت تکنولوژی‌های بسیارزیادی دراین زمینه می‌توانید از نرم افزارهای مخصوص اینکار نیز استفاده کنید. بدین ترتیب درهرمکانی می‌توانید مخارج خود را به ثبت برسانید.

یک بودجه خاص برای خود درنظربگیرید

برای این که بتوانید پس انداز خوبی داشته باشید، بهتراست مخارج کلی خود را تخمین بزنید. بدین ترتیب از روی حقوق خود بخش هزینه‌های ماهانه را کنار بگذارید. البته بهتراست هزینه‌های خود را محدودتر کنید و مقداری از پول را نیز برای مواقع خاص و ضروری اختصاص دهید. دقت داشته باشید برخی از هزینه‌ها هرماه صورت نمی‌گیرد، به همین دلیل بهتراست جز دسته بندی خرج ماهانه قرارنگیرد و هزینه ان را برای مواقع ضروری درنظربگیرید.

در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید

زمانی که یک برآوردکلی نسبت به هزینه‌های خود داشته باشید، می‌توانید حدود ده درصد از کل درآمد خود را به عنوان پس انداز ذخیره سازی کنید. البته اگر بودجه شما با خرج ماهانه همخوانی ندارد، بهتراست مخارج خودتان را کمتر کنید. برای مثال می‌توانید از هزینه‌های مربوط به سرگرمی خود کم کنید و یا این که موادغذایی ارزان تری خریداری کنید.

برای پس انداز خود یک هدف داشته باشید

قبل از این که برای پس انداز کردن اقدام کنید، لازم است هدفی را برای پس انداز آینده خود درنظربگیرید. این کار انگیزه شما را برای رسیدن به اهداف بیشتر خواهدکرد. بهتراست برنامه کاری خود را نهایتا سه ساله درنظربگیرید. هدف خودتان را نیز دراین زمان می‌توانید خرید یک خودروی خوب و یا رفتن به مسافرت‌های خارجی قراردهید. اهداف بلندمدت ممکن است کمی برای شما ملال آورتر باشد، به همین دلیل اهداف کوتاه مدت بر اهداف بلندمدت مقدم هستند.

الویت‌های خود را معین کنید

مسلما انتخاب یک هدف خاص برای پس انداز کاربسیارسختی خواهدبود. به همین دلیل می‌تواند اهدافتان را لیست کنید و دراین لیست به ان‌ها الویت بدهید. بهتراست برنامه ریزی‌های خود را برای رسیدن به اهداف خیلی بزرگ را به آینده اختصاص دهید.

هرماه پس انداز خود را بررسی کنید

پیشرفت و رشد پس اندازتان تاثیربسیارزیادی را روی انگیزه شما برای کار خواهدداشت.به همین دلیل نیز توانایی لازم را برای ادامه این طرح خواهیدداشت. پس می‌توانید اخرهرماه رشد پس اندازتان را بررسی کنید.

نکات کاربردی برای رسیدن به پس انداز قابل قبول

برای رسیدن به یک پس انداز قابل قبول لازم است نکات لازم را دراین باره بدانید. درادامه به بررسی نکاتی می‌پردازیم که با تکیه برآن‌ها می‌توانید پس انداز خوبی داشته باشید.

پس انداز

ایجاد یک حساب اضطراری

همیشه باید یک حساب برای مواقع اضطراری داشته باشید.  زیرا در طول زندگی ممکن است اتفاقات بسیارزیادی برای شما بیفتد و باید بتوانید حدود شش ماه مخارج خود را تامین کنید.

از اسکناس استفاده کنید

زمانی که کارت بانکی را در جیب خود دارید، احتمال خرید وسایل غیرضروری افزایش می‌یابد.به همین دلیل نیز لازم است به اندازه مخارج روزانه در کیف پولتان اسکناس قراردهید. بدین ترتیب برای خریدهای خود یک حدومرزی قرارمی‌دهید و همین موضوع نیز باعث می‌شود تا تمامی موجودی کیف پول خود را خرج نکنید.

خودکار پس انداز کنید

از بهترین و کاربردی ترین راه‌های پس انداز این است که پول را از جشم خود دور نگه دارید. برای مثال می‌توانید از رئیس خود بخواهید مقداری از حقوق شما را به صورت ماهیانه در صندوق بازنشستگی قراردهد. خودتان نیز می‌توانید  از بانک درخواست کنید هرماه یک مبلغ مشخص را از حساب شما بردارد و به حساب پس اندازتان واریز کند. همین موضوع نیز باعث می‌شود تا پول از جلوی چشمتان دورشود وکمتر خرج کنید.

برای بازنشستگی خود پس انداز کنید

برای پس انداز زمان بازنشستگی خود از همین الان اقدام کنید. اگر از همین الان برای این کار برنامه ریزی کنید مسلما رد زمان بازنشستگی رفاه خوبی خواهیدداشت.

قاعده ۲۴ ساعت را رعایت کنید

با کمک این قاعده از خرید کالاهای گران قیمت و لوکس دوری خواهیدکرد. برای مثال طبق این قاعده لازم است هنگام خرید یک بررسی کلی روی تمامی کالاهای غیرضروری خریداری شده داشته باشید. این موضوع حتما شما را از خرید بسیاری از کالاها منصرف خواهدکرد.

می‌توانید کارت اعتباری خود را منجمد کنید

با انجماد کارت اعتباری خود دیگر نمی‌توانید هرزمان که بخواهید از ان استفاده کنید. زیرا باید یک مدت زمان برای بازشدن یخ آن بگذارید تا قابلیت اولیه خود را به دست آورد. همین موضوعد کوچک می‌تواند از خرج‌های زیادی جلوگیری کند.

پس انداز

می‌توانید از مشاوران مالی کمک بگیرید

دریافت مشاوره تنها مربوط به مشکلات روانشناسی نیست، بلکه شما می‌توانید برای پس اندازتان نیز از یک مشاورمالی خبره کمک بگیرید. بدین ترتیب می‌توانید پس اندازخود را در بهترین مکان سرمایه گذاری کنید وچندین برابر سود ببرید.

پول خرید خود را براساس دستمزدساعتی محاسبه کنید

این تکنیک بدین صورت است که برای مثال اگر می‌خواهید یک شلوار ۱۰۰ تومانی بخرید، لازم است قبل ازهرکاری محاسبه کنید برای این شلوار باید چندساعت از شبانه روز کار کنید. شاید بررسی این موضوع شما را از خرید وسایل غیرضروری منصرف خواهدکرد.

دراین مطلب درباره راه های پس انداز صحبت کردیم. شما نیز اگر می‌خواهید برای وضعیت‌های بحرانی زندگی یک پس انداز موفق داشته باشید، لازم است نکات این مقاله را به خوبی بررسی کنید و آن‌ها را در زندگی خود به کاربرید.

شما هم نظر بدین

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون بابت نظر دهی.تا دقایقی دیگه منتشر میشه