نقش برنامه ریزی در موفقیت یک کسب و کار را چه اندازه می شناسید؟

دستیابی به موفقیت به سادگی امکان پذیر نیست و از موارد مختلفی تحت عنوان لازمه های آن یاد می شود. در این بین نقش برخی کم رنگ و نقش برخی دیگر پررنگ تر است. یکی از مهم ترین لازمه ها، برنامه ریزی نام دارد که مسیر رسیدن به موفقیت را برای فرد دنبال کننده، هموارتر می کند. نقش برنامه ریزی در موفقیت عنوان مقاله پیش روی شماست و مطالعه آن برای افرادی که در مراحل آغازین پی ریزی یک کسب و کار هستند، توصیه می شود.

***

مقدمه

اگر قرار شود برنامه ریزی را به عبارتی ساده تر بیان کنیم می توان آن را معادل “تهیه نقشه راه” قلمداد کرد. به عبارتی فرد با استفاده از امکانات و منابع راه یا راه های مختلفی را برای دستیابی به هدف ترسیم می کند. پافشاری بر انجام این گام قبل از شروع سایر مراحل، میزان موفقیت را به میزان چشمگیری افزایش می دهد. البته نمی توان به صورت صد در صدی موفقیت را تضمین نمود؛ زیرا این کار در گرو موارد مختلفی است و برنامه ریزی تنها یکی از آنها به شمار می رود. اما به صورت قطعی می توان گفت که رسیدن به مقصد با استفاده از نقشه راه بسیار ساده تر، سریع تر و کم هزینه تر از بدون نقشه است.

***

نقش برنامه ریزی در موفقیت

تمرکز بیشتر

با ترسیم نقشه حرکت، راه یا راه های پیشنهادی مشخص شده و میزان درگیری ذهن با مسائل متفرقه کاهش می یابد. در واقع با این کار ذهن بر راه ها و هدف اصلی متمرکز شده و به عبارتی سازمان دهی می شود. بخشی از نقش برنامه ریزی در موفقیت به سمت و سو دادن به فعالیت ها و منسجم کردن آنها مربوط می شود.

صرفه جویی در هزینه

برنامه ریزی در بهترین شکل با بررسی منابع و امکانات آغاز شده و راه هایی متناسب با همین موارد ترسیم می شود. بسیاری از افرادی که برای آغاز یک کسب و کار برنامه ریزی را حذف می کنند، منابع خود را به شیوه های مختلف هدر داده و به نتیجه دلخواه دست نمی یابند.

صرفه جویی در انرژی و زمان

نقش برنامه ریزی در موفقیت تنها محدود به موارد فوق نیست و می تواند از صرف وقت و انرژی اضافی بر جلوگیری می کند. حتی در این شرایط می توان زمان رسیدن به هدف را پیش بینی کرد. گاهی اوقات بی توجهی به این کار، دستیابی به موفقیت را سالیان طولانی به تاخیر می اندازد. اما جالب است بدانید که چشیدن طعم موفقیت در جوانی قابل مقایسه با سنین بزرگسالی یا سالمندی نیست.

مشخص شدن چالش ها خطاها

دست به قلم شدن، مشخص کردن میزان سرمایه، منابع و امکانات، محدودیت ها، چالش ها و خطاهای احتمالی را مشخص می کند. بنابراین مسیرهای اشتباه در کسب و کارهای با برنامه ریزی جایگاهی ندارند و حتی مسیرهای دارای ریسک بالا نیز به فرد شناسانده می شوند؛ به این ترتیب می توان با شناخت بهتری در آنها قدم گذاشت. لازم به ذکر است که در برخی موارد، میزان ریسک این مسیرها بسیار بالا بوده و فرد برای پیشگیری از ضرر و زیان احتمالی اقدام به حذف آنها می کند. البته اتخاذ چنین تصمیم گیری هایی در گرو تفکر، مشورت و دوراندیشی است.  

برنامه ریزی باعث می شود تا آینده را به زمان حال آورده و تغییراتی در آن ایجاد کنید.

آلن لاکین

در اپارات با ما باشید

شما هم نظر بدین

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون بابت نظر دهی.تا دقایقی دیگه منتشر میشه