روش های افزایش اعتماد به نفس برای دستیابی به موفقیت

سلام دوست من .امیدوارم عالی باشی

امیر شهابی کیا هستم . این مقاله رو در مورد اعتماد به نفس حتما تا آخر بخون

داشتن اعتماد به نفس برای افرادی که به دنبال کسب موفقیت در هر کار و فعالیتی هستند، التزامی است.

از این رو وجه اشتراک همه افراد موفق، داشتن این ویژگی است. با توجه به اهمیت این موضوع، مقاله پیش رو به بررسی روش های افزایش اعتماد به نفس اختصاص داده شده است.    

***

مقدمه  

اعتماد به نفس و خودباوری و تقویت آن یکی از مهم ترین گام های دستیابی به موفقیت است. ایده مد نظر برای آغاز هر فعالیت و در وهله اول بایستی در ذهن آفریننده مورد قبول واقع شود. طبیعتا ایده ای که در ذهن آفریننده باور نشود، در ذهن سایر افراد نیز مقبولیت ندارد. به همین دلیل نباید به سادگی از کنار ایمان به ایده و اعتماد به تصمیم گیری ها عبور کرد. یک فرد موفق هر گونه شک و تردید به توانایی های خود را کنار گذاشته و موانع پیش رو را یکی پس از دیگری مرتفع می کند.    

***

روش های افزایش اعتماد به نفس

تعریف کردن از خود  

موفقیت های قبلی را را دائما در ذهن خود مرور کرده و یا یادداشت کنید. مقابل آیینه ایستاده و از توانایی ها و شاخصه های مثبت رفتاری و اخلاقی خود را تعریف کنید. این کار تاثیر بسزایی در افزایش اعتماد به نفس دارد. البته این نکته را باید متذکر شد که نباید برای شمردن و ارزیابی ویژگی های مثبت خود بزرگنمایی کرده و از مسیر انصاف خارج شوید. تعریف کردن غیرمنصفانه و فراتر از حدتوانایی از شخصیت، فرد را دچار تکبر و خود بزرگ بینی کرده و نتیجه عکس حاصل می شود.   

از بین بردن نقاط ضعف  

در کنار ارزیابی ویژگی های مثبت، نباید از نقاط ضعف غافل شد. این موارد نیز باید یادداشت شده و راهی برای از بین بردن یا به حداقل رساندن آنها پیدا شود.  

داشتن قدرت “نه گفتن”   

افراد دارای اعتما به نفس بالا، توانایی فوق العاده ای در گفتن کلمه “نه” دارند. این افراد به محض مقابله با مسائلی که خلاف میل آنها است، از کلمه نه استفاده می کنند. در بسیاری از موارد، نداشتن این مهارت، کسب و کار را دچار آسیب و حتی نابودی کرده است. بنابراین اگر در این زمینه دچار ضعف هستید، همین حالا دست به کار شده و تقویت آن را با موارد جزئی و پیش پا افتاده شروع کنید. البته لازم است در کنار مهارت “نه گفتن”، “نه شنیدن” خود را نیز تقویت کنید.    

ثبت کوچک ترین پیروزی ها  

در مسیر دست یابی به هدف خود، پیروزی هایی هر چند کوچک را یادداشت کرده و خود را بابت آن تشویق کنید. تاثیر این کار بر افزایش اعتماد به نفس به صورت علمی نیز به اثبات رسیده است. حس خوب دستیابی به موفقیت، موجب شکل گیری گیرنده های جدید آندروژنی در مغز می شود. در نتیجه تاثیرگذاری هورمون توستسترون و در نتیجه انگیزه فرد بیشتر می شود. موفقیت های کوچک و پی در پی، حس اعتماد به نفس طولانی مدت را به همراه دارد.    

استفاده از جملات مثبت  

یکی از روش های افزایش اعتماد به نفس استفاده از جملات مثبت و دور کردن انرژی منفی از فضای پیرامون خود است. روز خود را با یک جمله انگیزشی آغاز کرده و به پایان برسانید.    

استاد تغییر باشیم نه قربانی تقدیر …

تنظیم حرکات و شیوه رفتار 

افراد دارای اعتماد به نفس بالا، پرانرژی و محکم قدم برداشته و راه می روند. طرز صحبت کردن، خندیدن، معاشرت، دست دادن، نگاه کردن، لباس پوشیدن نیز اهمیت بالایی داشته و باید مورد توجه قرار گیرند.   

روبرو شدن با ترس   

فرار از ترس فایده ای نداشته و نمی تواند به موفقیت کمک کند. بهتر است به جای فرار با آن روبرو شده و راه حلی برای عبور از آن پیدا کنید. از بین بردن ترس و مقابله با آن، تاثیر فوق العاده ای در افزایش اعتماد به نفس دارد.    

آموزش و تمرین   

بسیاری از افراد معتقدند که ویژگی های منفی ذاتی است و از کودکی در فرد وجود دارد. به همین دلیل تلاشی برای تغییر خود انجام نمی دهند. این تفکر کاملا اشتباه است و هر کاری با تمرین و آموزش قابل دگرگونی است.    

تقویت روابط اجتماعی  

حضور در جامعه و فعالیت های گروهی، موجب تقویت رابطه با دیگران می شود. به عنوان مثال می توانید زمانی از روز را به حضور در باشگاه های ورزشی اختصاص دهید.

از مخالفت دیگران نترسید   

مخالفت دیگران با فعالیت های شما به معنای اشتباه بودن مسیر انتخابی نیست. قدرت شنیدن نقد دیگران را داشته باشید و آن را به شکل کامل ارزیابی کنید. در صورت عدم پذیرش نقد اطرافیان، بدون هیچ گونه ترس از مخالفت ها، کار خود را پیش ببرید.   

به سلامت جسمانی خود اهمیت دهید  

یکی از قطعات پازل افزایش اعتماد به نفس، داشتن سلامت جسمانی است. این کار با ورزش کردن منظم و تغذیه کافی حاصل می شود. بنابراین همین حالا دست به کار شده و یک برنامه کامل برای تغذیه و ورزش خود تهیه کنید.   

شما هم نظر بدین

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون بابت نظر دهی.تا دقایقی دیگه منتشر میشه